Mi a MEDIÁCIÓ?
Életünk során gyakran félreértjük egymást. Magánéletben, párkapcsolatban, iskolában, munkahelyen, családban, üzleti életben.
Ezeket a félreértéseket jó esetben maguk az érintett felek rendezik és tisztázzák, de időnként bebetonozódnak az álláspontok és nem sikerül a közeledés. Ilyenkor nagyon hasznos segítség a MEDIÁCIÓ, mely egy speciális konfliktuskezelési módszer.
Lényege, hogy a két vitázó fél párbeszédébe bekapcsolódik egy segítő közvetítő, aki segít rendezni a konfliktust. Segít olyan megoldást találni, amely mindkét fél számára kielégítő.
Feladata, hogy elősegítse a kölcsönösen elfogadható megoldások megtalálását és kidolgozását. Nagyon fontos, hogy a mediáció NEM a múltban vájkál HANEM egyértelműen JÖVŐ ORIENTÁLT!
A jövőben megvalósítható megoldások keresésére irányítja a figyelmet és az egyeztetést.
A mediátor - Irányított kérdései, átfogalmazásai, folyamatos visszajelzései segítik azt a folyamatot, melyben a nézeteltérés is nyugvó pontra juthat illetve a felek közben észrevétlenül tanulják az együttműködő kommunikáció fontos alapelemeit, hogy ezután könnyebben jussanak dűlőre önmaguk is egy-egy vitarendezés során.
Egy beragadt vitának sok összetevője van.
- tények
- szándékok
- feltételezések
- érzések
- gyanakvás
- szükségletek
Ezeket érdemes külön választani, hogy meglássuk a sok fától az erdőt, amiben eltévedtünk. És ahogy az erdőben is jól jön egy szakképzett túravezető, úgy segít a mediátor is eligazodni a szándékok, gyanakvások, érzések, szükségletek, tények, érzések labirintusában.
Keress bizalommal, hisz nyugalmat, békét és új egyensúlyokat lelhetsz!
Tagja vagyok a Win-Win Gazdasági és Válási Mediátorok Országos Egyesületének - Lásd ITT
Igazságügy Minisztériumi Engedélyszámom: K-001087